Карієс зубів: причини, стадії розвитку і фактори Тернопіль

03 кві 16:46 Категорію «Статті»
     Карієс - одна з найпоширеніших у світі стоматологічних проблем, з якою стикався чи не кожна людина на планеті. Чому одні люди часто хворіють на карієс, а у інших за життя не з'являється жодної пломби? Чи можна заразитися карієсом? Чому він з'являється, які механізми його дії і як запобігти каріозне руйнування зубів? Відповіді на ці та інші питання читайте в статті нашого сайту.

    Теорії виникнення карієсу
    Саме слово «карієс» прийшло до нас з латини і означає дослівно «гниття», справедливості заради варто помітити, що спочатку таку назву носив поліомієліт, але після під цим ім'ям утвердилося захворювання, яке всім нам відомо - інфекційний процес, що руйнує, а часом і просто «пожирає» зуби людини. Причини виникнення карієсу і, як наслідок, способи позбавлення від нього займали уми багатьох вчених мужів старовини і Середніх віків. Яких тільки припущень не висловлювалося - від надлишку «поганих соків», що потрапляють в організм, ніж оперувала античність (треба сказати, є в цьому частка правди, якщо під поганими соками розуміти всілякі харчові кислоти), до «зубних хробаків» в Середньовіччі.

    Причини карієсу зубів
    Сьогодні суперечки про те, що таке карієс і чому він буває, давно в минулому. Причина виникнення карієсу відома всім - це каріозні бактерії, що харчуються залишками вуглеводів з їжі і живуть в зубному нальоті. До слова, ми не народжуємося з цими бактеріями, вони не входять в початковий склад нашої мікрофлори, але одного разу потрапивши в організм, вони приживаються ньому назавжди. Як правило, «зараження карієсом» відбувається в дитячому віці, і сприймаємо ми це захворювання від власних батьків - найчастіше через спільний посуд. Однак бактерії карієсу можуть довгий час як би дрімати у нас в організмі, ніяк себе не проявляючи до першого слушної нагоди.
    І хоча карієс на даний момент - чи не вивчене стоматологічне захворювання, до сих пір залишається питання, як зупинити карієс - відкриття на цьому терені робляться чи не щороку.


   Фактори ризику виникнення карієсу зубів
   Одним з найцікавіших питань: чому одні люди частіше хворіють на карієс, а інші рідше, і чи є ті, хто не страждає ним взагалі. Так, сучасними теоретикам і практиками стоматологічної науки виділяються кілька факторів ризику виникнення карієсу. Як неважко здогадатися, є серед цих чинників і вельми «виборчі», тобто достеменно відомо, що деякі люди спочатку більшою мірою схильні до каріозного поразок зубів. Ось деякі ознаки того, що вам варто побоюватися появи карієсу.


   Ризики утворення карієсу

Колбоподібні фісури. Якщо на поверхні ваших зубів багато місць, які начебто створені для скупчення нальоту і освіти каріозних порожнин, то бактерії не змусять себе довго чекати. Так, сильніше схильні до каріозного поразок зуби з колбообразними фісурами (бороздами на жувальній поверхні).
Скупченість зубів і проблеми з прикусом. Ще серед індивідуальних особливостей, які роблять людину більш уразливою для карієсу, можна виділити проблеми з прикусом, а також зуби, що відрізняються скупченістю - тісним розташуванням відносно один одного. На таких зубах, які дуже складно, а часом і неможливо якісно почистити, часто виникає контактний карієс.
Географія проживання. Люди рідше і менше хворіють карієсом в районах з фторированной водопровідною водою.
Професійна діяльність. Громадяни, які працюють з лугами, кислотами та іншими шкідливими речовинами, навпаки, сильніше схильні до карієсу.
Вік. молочні зуби у маленьких дітей дуже часто стають жертвами каріозних бактерій, найбільша активність яких, тим не менше, доводиться на вік між 11 і 40 роками.
Статева приналежність. Жінки частіше за чоловіків страждають цим захворюванням, що пов'язано в першу чергу з руйнуванням зубів під час вагітності.


    Симптоми карієсу
    Карієс не змусить себе довго чекати в наступних випадках: якщо приділяти мало уваги щоденної стоматологічної гігієни; при зниженому імунітеті, наприклад, внаслідок тривалого простудного захворювання; якщо вживати в їжу дуже багато швидких вуглеводів.
    Каріозні бактерії і виділяючі ними кислота дуже підступні - на початкових стадіях карієс протікає практично безсимптомно. Ось чому так важливо регулярно відвідувати профілактичні огляди, під час яких стоматолог має можливість провести діагностику карієсу на початкових стадіях.

 АвторизацияРегистрация