Карієс: причини, лікування і профілактика

18 бер 18:08 Категорію «Статті»
      Карієс - це руйнівний процес в твердих тканинах зуба, який проявляється після прорізування і полягає в демінералізації емалі і розм'якшення дентину з наступним утворенням порожнини. Він може привести до часткової або повної втрати коронки зуба, а при відсутності належного лікування - і до запалення пульпи.
      За статистикою, карієс є практично у всього населення планети, в деяких регіонах він спостерігається у 98% людей. Але при цьому слід враховувати, що каріозна хвороба рідко буває самостійним захворюванням: на її виникнення впливає незадовільний стан всього організму. Захворювання шлунково-кишкового тракту, низький рівень імунітету і порушення збалансованої дієти можуть спровокувати розвиток карієсу.
     Перший етап карієсу на стадії плями виражається в появі деминералізованої ділянки емалі, який виглядає як світле (рідше темне) цятка. Лікування в даному випадку досить просте - очищення поверхні зуба і її обробка спеціальними розчинами, які відновлюють емаль.
     Наступна стадія називається поверхневим карієсом. Якщо першу стадію людина, як правило, не помічає, то на цій стадії карієс проявляється як чутливість емалі або навіть біль при прийомі певних видів їжі (наприклад, гарячих, холодних, кислі і солодких страв). На цьому етапі починається руйнування емалі, яке поки що не зачіпає дентин. Лікують другу стадію карієсу точно так же, як і першу, - знімають уражену частину емалі, а потім проводять ремінералізацію цієї ділянки.
     Третю стадію розвитку називають середнім карієсом, і він вже є більш серйозної поражає не тільки емаль, але і дентину з формуванням каріозної порожнини. Пацієнт на цій стадії вже відчуває досить сильний біль. У такому випадку лікування передбачає видалення тканин, які зазнали поразки, з подальшою установкою пломби з світлотвердіючогор композитного матеріалу.
     Глибокий карієс - це четверта стадія. На цьому етапі стінками каріозної порожнини є розм'якшений дентин, а поразка доходить до пульпи. Пацієнт відчуває сильний біль, яка не знімається навіть анальгетиками. Якщо вчасно не провести лікування, може початися запалення пульпи зуба: спочатку пульпіт, а потім періодонтит.
     Існує також класифікація карієсу за місцем його локалізації. Тут виділяють пришийковий карієс - карієс шийки зуба, який є досить небезпечним різновидом, тому що без професійного лікування може виникнути необхідність у видаленні пульпи зуба. Існує ще карієс цементу зуба, тобто ураження коренів. Він, як правило, з'являється після рецесії ясен в літньому віці, коли коріння зуба оголюються, через що цей тип карієсу іноді називають старечим. Без лікування такий карієс може привести до відділення коронки зуба від кореня. В особливу категорію виділяють так званий «пляшковий» карієс - ураження відразу декількох або взагалі всіх зубів. Найчастіше він проявляється у дітей, а лікування такого карієсу вимагає комплексного підходу, в якому повинні брати участь не тільки стоматолог, але і інші лікарі (наприклад, терапевт і отоларинголог), тому що карієс всіх або більшості зубів часто свідчить про незадовільний стан всього організму .



АвторизацияРегистрация